W ramach istniejących (starych) tradycji postanowiłem przypomnieć wszystkim głowom państw o ich ludzkim pochodzeniu. Skompletowałem adresy do włodarzy a następnie przesłałem im po jednej odbitce graficznej…
…ale po kolei.

 

Triumf (łac. Triumphus)
w antycznym Rzymie najwyższy zaszczyt,
najczęściej przyznawany zwycięskim dowódcom armii. 

 

Rozróżniano dwa rodzaje triumfów. Ważniejszy i bardziej prestiżowy był Wielki triumf „Triumphus curulis”. Wszyscy mieszkańcy Rzymu zbierali się aby oddać cześć zwycięzcy. Podczas wjazdu triumfalnego do miasta, wódz jechał na rydwanie mając za plecami niewolnika. Niewolnik miał dwa zadania. Pierwsze to trzymać nad głową Triumfatora złoty wieniec laurowy. Drugie zadanie polegało na ciągłym szeptaniu do ucha zwycięzcy „Hominem te memento” — „pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem”. Taka inkantacja, miała na celu przypomnienie wodzowi, że nie stał się bogiem, mimo odniesienia tak spektakularnej wiktorii, i że nadal jest tylko człowiekiem.

 
Postanowiłem przypomnieć obecnej światowej klasie rządzącej, tą starą prawdę, że są tylko ludźmi. Na formę przekazu wybrałem grafikę (sitodruk). Grafiki stworzyłem w limitowanym nakładzie, ręcznie sygnowanym — 270 szt.
 
Pierwszym poważnym problemem, z którym się spotkałem było ustalenie ile jest państw. Nie wszystkie państwa są uznawane przez ONZ (lub inne państwa). Przyjąłem listę 203 państw z Wikipedii bez państw „kontrowersyjnych” w moim odczuciu. Kolejnym problemem było odpowiedzenie na pytanie „kto jest głową którego państwa?”. Po przeszukaniu zasobów internetu ustaliłem (z dużym prawdopodobieństwem) kto reprezentuje jakie państwo. Tu okazało się, że sprawa nie zawsze jest jednoznaczna (np. Królowa Elżbieta II pełni funkcję „głowy państwa” w 16 krajach). W takich przypadkach wybierałem kolejną postać w łańcuchu władzy, np. Gubernatora. Na końcu pozostało mi zdobycie adresów wybranych przedstawicieli Państw. Po długiej (nieudanej) próbie samodzielnego znalezienia adresów, postanowiłem sprawę zlecić specjalistom. Rozesłałem zapytania o koszt zebrania takiej bazy danych do specjalistycznych biur. Odpowiedziało większość firm, do których napisałem. Ceny wahały się za jeden adres od 1 do 100 zł. Ze względów finansowych wybrałem opcję za 1 zł. Firma wywiązała się świetnie z powierzonego zadania (nie znaleźli jedynie 3 adresów, które musiałem znaleźć samodzielnie).
 
Grafika Triumphus występuje w dwóch wersjach.
 
Pierwszy nakład wykonałem technikami suchej igły oraz kaszerunku. Na wyzłoconą aplę (szlagmetal), naniesiona jest złota farba (z matrycy – sucha igła).  Wymiary matrycy to 900 × 426 mm. Grafika wydrukowana jest na bibule japońskiej Kawashi, 66 × 99, 35 g/m². Grafiki wydrukowałem w nakładzie 20 szt. Prace są ręcznie sygnowane.
 
Drugi nakład to reprodukcja pierwszej grafiki wykonana techniką sitodruku. Na złotą aplę (farba olejna) nadrukowałem liternictwo (złota farba sitodrukowa). Wymiary pracy to 300 × 142 mm. W tym projekcie również użyłem bibuły japońskiej Kawashi, 35 g/m². Jako, że technikę sitodruku znam nie najlepiej o pomoc poprosiłem Color Bag. Zajęli się sprawą kompleksowo, od pomocy w przygotowaniu klisz przez wyświecenie sit do druku. Wielkie podziękowania dla Color Bag i gorąco polecam współpracę z nimi www.color-bag.pl. Grafiki z tego nakładu (sitowego) przesłałem głowom państw. Grafiki wydrukowałem w nakładzie 270 szt. Prace są ręcznie sygnowane.
 
Cały projekt finansowałem z własnych środków, więc aby zmieścić się w budżecie, musiałem poszukać jak najtańszego sposobu dostarczenia prac. Najtańszą opcję znalazłem na poczcie, z tym zastrzeżeniem, że waga listu nie mogła przekraczać 50 g. Aby spełnić warunki wagowe, po paru próbach pakowania okazało się, że najlepiej nadają się do tego pianki do ocieplania rur (są lekkie, w miarę sztywne, i tanie). Na tą piankę nawijałem grafikę a następnie od góry pakunek zabezpieczyłem kartonem zaklejonym naklejką z adresem.
 
​​​​​​​Za pomoc w projekcie wielkie podziękowania dla:
Monika Krzysiak, Mikołaj Szczepan, Karolina Hałdys, Daniel Włoch.
 
Szczególne podziękowania dla Pawła Bińczyckiego
za pomoc w aspektach technicznych i estetycznych.